18 Września 2018
Uroczyste obchody 79. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę

Msza św. polowa celebrowana przez biskupa polowego Wojska Polskiego Józefa Guzdka rozpoczęła uroczyste obchody 79. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę oraz Dzień Pamięci Ofiar Agresji Sowieckiej.

W homilii ordynariusz wojskowy przywołał nie tylko tło historyczne tych tragicznych dla Polaków dni ale również wydarzenia i osoby związane z walką o prawdę. Biskup polowy Wojska Polskiego podkreślił, że obchody 79. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę to nie tylko czas wspomnień i modlitwy w intencji poległych oraz zamordowanych, ale również czas refleksji i ponownego pytania: Dlaczego to się stało? Dlaczego kłamstwo katyńskie oraz doraźne korzyści wielu państw przeważyły nad prawdą? Czy to możliwe, że po wielu latach od tych tragicznych wydarzeń nadal są ludzie, którzy nie zgadzają się z oczywistymi dowodami ludobójstwa na Polakach?. Biskup J. Guzdek podkreślił, że jeśli chcemy zachować wolność musimy być wierni prawdzie, która jest warunkiem wolności i godności człowieka – Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli” (J 8,32). Jezus dał piękne świadectwo wierności prawdzie płacąc najwyższą cenę. A to nas zobowiązuje! Idźmy więc Jego śladami. Głośmy prawdę i stawajmy w jej obronie. Nawet gdyby spotkały nas prześladowania, pozostańmy jej wierni. Kłaniajmy się jedynie Bogu, nigdy okolicznościom! – powiedział.
Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk odczytał list Premiera RP Mateusza Morawieckiego, w którym stwierdzono, że: dzień sprzed 79 lat był też symbolicznym początkiem mrocznego rozdziału sowieckiej dominacji nad Polską oznaczającej tragedię setek tysięcy naszych rodaków. W roku setnej rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości suwerenna Polska podejmuje zobowiązanie, iż nigdy nie zapomni o ofiarach zbrodni totalitaryzmów.
Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej w liście skierowanym do uczestników obchodów, odczytanym przez Sekretarza Stanu w MON Sebastiana Chwałka napisał: Dziś z zadumą i refleksją wspominamy poległych i pomordowanych na Wschodzie. Pamięć o nich jest niezbędna, by kolejne pokolenia tu w kraju, jak i na całym świecie nie musiały doświadczać takich tragedii i by wyciągały właściwe wnioski z tej tragicznej karty naszej historii.
Izabella Sariusz-Skąpska, prezes Federacji Rodzin Katyńskich, w swoim wystąpieniu podkreśliła, że II wojna światowa dla Polski rozpoczęła się dwa razy, 1 września 1939 r. gdy zaatakowali Niemcy oraz 17 września gdy Polskę najechali Sowieci. Ta druga napaść była zdradą, za którą stał cynizm radzieckich polityków. Konsekwencją tej zdrady było też wieloletnie zakłamywanie prawdy na temat losu Polaków pod sowiecką okupacją i popełnionych wówczas zbrodni – mówiła prezes Federacji Rodzin Katyńskich.

Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi