12 Czerwca 2018
W służbie edukacji

Muzeum Katyńskie realizując misję muzealną w ostatnim czasie aktywnie uczestniczyło w szeregu konferencji i spotkań z edukatorami.

Oddział współpracując z wieloma muzeami został zaproszony na konferencję organizowaną w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Była ona poświęcona świadkom i świadectwom zbrodni katyńskiej. W gronie referentów znaleźli się: prof. Anna Drążkowska, dr Ewa Kowalska, prof. Danuta Jastrzębska-Golonka, dr Witold Wasilewski, mgr Krzysztof Łagojda , prof. Sławomir Cenckiewicz, mgr Michał Kozłowski. prof. Tadeusz Wolsza. Na zakończenie konferencji został wyświetlony pierwszy, polski film na temat zbrodni 1940 r. The Graves of Katyn z 1953 r. przygotowany przez środowisko polskiej emigracji w Londynie.
Kolejnym wydarzeniem był udział pracowników muzeum Katyńskiego w międzynarodowej konferencji naukowej poświęconej tematyce etosu służb policyjnych i zadań policji w polityce bezpieczeństwa wewnętrznego państwa. Na konferencji zorganizowanej przez Wyższą Szkołę Gospodarki Krajowej w Kutnie przedstawiono szereg referatów traktujących o historii, tradycji i wyzwaniach współczesności dla formacji pozostających w służbie prawa. Konferencji towarzyszyłam wystawa planszowa „Zbrodnia 1940” ilustrująca panel referatów historycznych.
Niezwykle ciekawym wydarzeniem była sesja edukacyjna „Jeśli nie pamięć, to co?” zorganizowana po raz czternasty przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu. Całość wraz z interesującymi warsztatami przebiegała z zaznaczeniem myśli przewodniej konferencji: przedmiot, pamiątka, muzealium. Za kwintesencję przedstawionych referatów zgromadzeni uznali film „Sztafeta” zrealizowany przez Narodowe Centrum Kultury we współpracy z Muzeum Katyńskim.
Wszystkie w.w. wydarzenia odbywające się z udziałem pracowników Oddziału Muzeum Katyńskie służyły rozpowszechnianiu prawdy o zbrodni popełnionej przez NKWD wiosną 1940 r. i podkreślały służbę historii dla współczesności oraz znaczenie dla tożsamości narodowej i jednostkowej.

Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi