04 Grudnia 2017
Płyta „Pamiętaj Katyń”
Nakładem wytwórni „Casual Control Records” ukazał się dwupłytowy album „Pamiętaj Katyń”(„Remember Katyn”). Utwory tam się znajdujące poświęcone są pamięci ofiar zbrodni katyńskiej i innych ofiar zabitych przez Sowietów.

Materiał zawiera łącznie 24 kompozycje wykonywane przez muzyków z 22 różnych projektów muzycznych wykonawców pochodzących z Polski, Niemiec, Francji, Kanady (Quebec), Meksyku, Włoch, USA i Hiszpanii. Utwory w różnych stylach muzycznych, utrzymane najczęściej w konwencji muzyki martial industrial, neofolk i dark ambient. Na liście wykonawców znajdują się: 1920, Cold Fusion, Dawid Hallmann, Infantry, Lord Kula, Graphite, Schattenspiel, Verney 1826, Anakoret, Ludola, Sarmatia, La Dernière Attaque, Lonsai Maïkov, Gregorio Bardini, Panic Bedroom, Darmstadt 1313, Dębowy, Kraschau, Bloodsoil, Rosarium², Stricta Doctrina i Nawia. Warto odnotować że niektórzy z wykonawców są znani z podobnych patriotycznych, tożsamościowych inicjatyw muzycznych (Dawid Hallman,, „Lord Kula” i „Nawia” współtworzyli znaną płytę „Twardzi jak stal” poświęconą NSZ, tematyka historyczna dominuje też w repertuarze „Ludoli”).

Obecność wśród wykonawców twórców zagranicznych jest wartością dodaną w podwójny sposób – tak z uwagi na walory muzyczne ich utworów, jak i z uwagi na fakt, że dzięki temu album może wzbudzić zainteresowanie w ich krajach ojczystych. W oczywisty sposób przyczynić się to może do popularyzacji samego tematu.

Album posiada ciekawą okładkę, klimatem nawiązującą do tematu sprawy – wykorzystano motyw pomnika katyńskiego we Wrocławiu i  warszawskiego pomnika „Poległym i Pomordowanym na Wschodzie”. Na okładce znajduje się też krótka informacja o zbrodni katyńskiej i innych sowieckich represjach na obywatelach polskich, w języku angielskim.

Tomasz Szczepański

Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi