20 Lipca 2017
Uczestnicy „Poland in the Heart of European History” w Muzeum Katyńskim
Z inicjatywy IPN trwa czwarta edycja seminarium dla nauczycieli historii z zagranicy poznających zagadnienia z zakresu historii Polski.
W ramach szkolenia edukatorzy z różnych krajów, takich jak: Austria, Chorwacja, Czechy, Finlandia, Izrael, Malta, Włochy czy USA odwiedzili Muzeum Katyńskie.
W programie był wykład „Stosunki polsko – sowieckie  lat 1939 – 1945”, zapoznanie z ekspozycją oraz warsztaty „Śledztwo katyńskie”.

Uczestnicy, podsumowując wizytę, podkreślali zaskoczenie wystawą. Emocje, towarzyszyły im w poznawaniu drogi Ofiar Katynia oraz losów ich rodzin. Za szczególnie sugestywną uznali część ekspozycji przedstawiającą artefakty, wydobyte z mogił podczas prac ekshumacyjnych, które mieszczone w urnach tworzą całe ściany relikwiarzy. Zgodnie stwierdzali, iż „to niemal dotknięcie rzeczywistości zamordowanych”. Przeżycia wywołane poznaniem Muzeum Katyńskiego spowodowały nie tylko lepsze zrozumienie akademickiego przekazu, ale wyryły w pamięci uczestników szkolenia trwały ślad. Spowodowały refleksję, że zamordowani zgodnie z decyzją Politbiura KC WKP(b) 5 marca 1940 r. byli obrońcami nie tylko granic Polski, ale jednocześnie Europy - począwszy od zmagań 1920 r. Bez ich walki współczesna Europa mogłaby mieć inne oblicze.
Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi