04 Kwietnia 2017
Spotkanie w Białostockim „Przystanku Historia”
29 III w Białymstoku w ramach organizowanych przez IPN spotkań z cyklu „Przystanek Historia” odbyła się prelekcja kustosza Muzeum Katyńskiego, dr Tomasza Szczepańskiego pt. „Zbrodnia Katyńska – walka o prawdę i upamiętnienie”.
W trakcie wykładu prelegent przedstawił genezę i przebieg zbrodni katyńskiej a następnie rozwinął temat walki o prawdę o tej sprawie, zakłamywanej przez propagandę ZSRS i komunistów w PRL. Aby zakłamać zbrodnię katyńską komuniści używali rzecz jasna policyjnego przymusu i cenzury, ale środków użytych w tej sprawie było więcej. Poza czysta propagandą komuniści korzystali w tej sprawie także z rozbudowanej i często bardzo subtelnie działającej agentury.  Na ich korzyść w krajach zachodu działały nie tylko legalne tam partie komunistyczne, lecz także oportunizm niektórych zachodnich polityków często obawiających się, że publiczne powiedzenie prawdy zaszkodzi stosunkom ich krajów z Sowietami. Zwrócono uwagę, że Katyń stał się w PRL ogólnym symbolem  martyrologii Polaków w Związku Sowieckim a także jednym z symboli sprzeciwu wobec zależności od Sowietów.

Po wystąpieniu prelegenta uczestnicy spotkania mieli okazję do zdawania pytań oraz dzielenia się własnymi wspomnieniami i przemyśleniami.
Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi