04 Maja 2016
Wyjątkowe pamiątki dotarły do Muzeum Katyńskiego z Sanoka
Portret Józefa Pitułki malowany w obozie kozielskim przez współwięźnia, Wilhelma Ludwika Rudego trafił do zbiorów Muzeum Katyńskiego. Jest to niezwykła pamiątka, gdyż do dzisiaj zachowało się niewiele przykładów działalności artystycznej więźniów w obozach specjalnych NKWD.
Kartki pocztowe i listy wysyłane przez przetrzymywanych w sowieckich obozach, są dla większości rodzin jedynymi namacalnymi dowodami pobytu ich bliskich w obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. Trochę inaczej jest w przypadku rodziny Józefa Pitułki, gdyż ich bliski, poza listami wysłał coś jeszcze - malowany przez współwięźnia portret. 

Na wewnętrznej stronie koperty wysłanej z Kozielska 11 marca 1940 r. znajduje się odręcznie malowany farbami wizerunek mężczyzny w płaszczu wojskowym i okularach. Jest to ppor. rez. Józef Pitułko, pracownik oddziału Politechniki Lwowskiej w Hajdukach. Portret został namalowany przez absolwenta lwowskiej Akademii Sztuk Pięknych ppor. rez. Wilhelma Ludwika Rudego znanego pod pseudonimem artystycznym „Rudi”. Pod swoim dziełem pozostawił autograf.

Portretowany wysłał go do swojej narzeczonej Janiny Dąbrowskiej. Później trafił on do siostry Józefa, Pani Alicji Bernackiej. Długie lata wisiał on na ścianie w jej mieszkaniu. Była to jedna z najcenniejszych rodzinnych pamiątek. Burzliwe losy rodziny sprawiły, że nie zachowały się zdjęcia Józefa Pitułki. Tylko z tego niewielkiego portreciku możemy dowiedzieć się jak wyglądał. 

Pod koniec kwietnia tę niezwykłą pamiątkę do zbiorów naszego muzeum podarował Pan Andrzej Bernacki z Sanoka. Poza wspomnianą kopertą z portretem przekazał on jeszcze jedną, wysłaną z obozu kozielskiego 27 stycznia 1940 r. Niestety nie zachowały się listy, które w tych kopertach były przesyłane.

Jesteśmy bardzo wdzięczni Panu Andrzejowi Bernackiemu za przekazanie tych bezcennych pamiątek.
Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi