31 Marca 2016
Ponad 300 rekonstruktorów na IX Katyńskim Marszu Cieni rozpoczynającym się mszą polową w Muzeum Katyńskim
W niedzielę 3 kwietnia 2016 r. o godz. 15.00 wyruszy spod Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie IX Katyński Marsz Cieni. Weźmie w nim udział ponad 300 rekonstruktorów w mundurach Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza i Policji Państwowej, którzy - eskortowani przez NKWD - oddadzą symboliczny hołd zamordowanym przez Sowietów Polakom w Katyniu i w wielu innych miejscach na Wschodzie. 
Marsz, tak jak w poprzednich latach, pokazuje symbolicznie ostatnią drogę polskich żołnierzy. Zawsze idziemy w nim ze ściśniętym gardłem, w skupieniu, w milczeniu, które wyraża nasz ból. Mamy kilka postojów: zatrzymamy się przy kościele Świętego Krzyża, gdzie będzie czytana przez lektora korespondencja obozowa,  przy Pałacu Prezydenckim, gdzie zapalimy znicz ofiarom katastrofy smoleńskiej, na Placu Zamkowym przy Kamieniu Katyńskim, gdzie będzie wyczytywana lista zabitych oficerów i zapalimy im imienne znicze, a także na Placu Krasińskich, naprzeciw Katedry Polowej, gdzie wspomnimy zamordowanych kapelanów. Marsz zakończy się przy pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie – mówi Jarosław Wróblewski, koordynator IX Katyńskiego Marszu Cieni.  Organizatorzy akcentują, że marsz ma wymiar historyczny, nie jest manifestacją polityczną. Zapraszają warszawiaków do przyniesienia polskich flag i zniczy.

Marsz poprzedzi Msza Polowa o godz. 11.00 odprawiona na Placu Apelowym  Muzeum Katyńskiego na warszawskiej Cytadeli. Wszystkich uczestników zapraszamy do zwiedzania Muzeum Katyńskiego w godzinach 10.00 – 18.00. W jego mury zostaną wprowadzeni przez cienie polskich Obrońców Września zmierzających pochylnią do urn, w których zostały złożone relikwie po zamordowanych.

Organizatorem IX Katyńskiego Marszu Cieni jest Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław” i Instytut Pamięci Narodowej.
Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi