09 Marca 2015
Prezentacja książki o policjantach łódzkich - ofiarach zbrodni katyńskiej
5 III br. w Komendzie Wojewódzkiej Policji Państwowej w Łodzi - odbyła się promocja książki „Funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji Państwowej w Łodzi - Ofiary Zbrodni Katyńskiej”. Promocja była połączona z inauguracją obchodów 75 rocznicy zbrodni katyńskiej.
Organizatorzy uroczystości byli – poza Komendą Wojewódzką Policji Państwowej w Łodzi, „Stowarzyszenie Rodzina Policyjna 1939”, Archiwum Państwowe w Łodzi oraz fundacja „Memoria Condita”. W trakcie spotkania nadano Auli KW PP imię nadinspektora Henryka Wardęskiego (1878-1951) pochodzącego z woj. łódzkiego, w latach 1922-1929 zastępcy Komendanta Głównego Policji Państwowej.

Jarosław Olbrychowski przewodniczący łódzkiej „Rodziny Policyjnej 1939” oraz Piotr Zawilski Dyrektor  Archiwum Państwowego  w Łodzi - przedstawili w/w książkę. Dyrektor Zawilski zwrócił uwagę na stan archiwaliów dotyczących łódzkiej PP przed 1939 r., które zostały w znacznym stopniu zniszczone w wyniku II wojny światowej. Dlatego ważną rolę w powstawaniu biogramów odegrały relacje i informacje od członków rodzin pomordowanych funkcjona-riuszy, a także materiały zgromadzone w zbiorach Muzeum Katyńskiego. Wyraził też nadzieję, że wydanie książki będzie impulsem dla rodzin do uzupełnienia tych biogramów, które są niekompletne lub wręcz szczątkowe.

Zebrani mieli też okazję wysłuchać odczytu prof. Witolda Kuleszy (Uniwersytet Łódzki) o prawnych aspektach zbrodni.

Wśród gości zaproszonych przez Komendanta Wojewódzkiego Policji nadinspektora Dariusza Banachowicza znaleźli się m.in. przedstawiciele innych służb mundurowych (Wojska Polskiego, Straży Granicznej, Służby Celnej i Straży Pożarnej), władz województwa i miasta, IPN i liczne grono przedstawicieli środowiska „Rodziny Policyjnej 1939”, „Sybiraków” i organizacji kombatanckich. W uroczystym spotkaniu uczestniczyła także – trzyosobowa delegacja  Muzeum Katyńskiego Oddziału Muzeum Wojska Polskiego z kierownikiem placówki - Sławomirem Frątczakiem na czele.

Uroczystość zakończyła się występem artystycznym w wykonaniu młodzieży z Gimnazjum nr 10 w Łodzi.
Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi