05 Sierpnia 2014
Nowy dar trafił do zbiorów Muzeum Katyńskiego
Pamiątki po por. rez. Władysławie Toporowskim i jego synu Zbigniewie przekazane do zbiorów Muzeum Katyńskiego.

W lipcu odwiedziła naszą placówkę Pani Krystyna Fijałkowska, krewna por. Władysława Toporowskiego, zamordowanego w 1940 r. w Katyniu. Podczas wizyty przekazała fotografię porucznika oraz bardzo cenne archiwalia dotyczące jego syna Zbigniewa Toporowskiego. Wśród nich znalazło się pięć oryginalnych kartek pocztowych i listów wysłanych z obozu Kozielsk II. Do zbiorów trafiły również jego zdjęcia.

Zbigniew Toporowski (ur. 1922 r.) mając 18 lat zgłosił się z ojcem na ochotnika do wojska. Otrzymali przydział do batalionu zapasowego 23 pp. im. płk Leopolda Lisa – Kuli we Włodzimierzu Wołyńskim i tam dostali się do niewoli sowieckiej. Rozdzieleni zostali w Kozielsku. Zbigniew jako małoletni więziony był do czasu zorganizowania przez gen. Władysława Andersa Armii Polskiej. Z nią opuścił ZSRR w1942 r. Walczył pod Monte Cassino, poległ 19 lipca 1944 r. pod Loreto. Pośmiertnie został odznaczony orderem Virtuti Militari.

To już drugi dar Pani Krystyny Fijałkowskiej dla naszego muzeum. Wcześniej przekazała szereg dokumentów i zdjęć dotyczących por. Władysława Toporowskiego, oficera Wojska Polskiego, nauczyciela szkół lubelskich.

Raz jeszcze dziękujemy za podarowanie muzeum tak wielu cennych pamiątek.
Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi