26 Marca 2014
5. Przegląd Filmowy Echa Katynia
W kwietniu, w dwunastu miastach Polski Instytut Pamięci Narodowej organizuje 5. przegląd filmowy Echa Katynia. W ramach przeglądu pokazane zostaną filmy dotyczące Zbrodni Katyńskiej i innych represji komunistycznych. 

Warszawski przegląd odbędzie się w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” przy ulicy Marszałkowskiej 21/25.

   Pierwszy dzień przeglądu otworzy film W poszukiwaniu pamięci będący relacją z ubiegłorocznego wyjazdu edukacyjnego młodzieży szkolnej do miejsc związanych ze zbrodnią katyńską na Ukrainie. Po nim zobaczymy film Kuropaty - droga sumienia (reż Uładzimira Samojłau) wyprodukowany przez Telewizję Biełsat, pokazujący miejsce zbrodni komunistycznych w pamięci zbiorowej społeczeństwa białoruskiego. Zaraz potem wyświetlona zostanie Pre Mortem w reżyserii Konrada Łęckiego - fabularyzowana etiuda filmowa pokazująca ostatnie godziny życia oficerów zamordowanych w Katyniu. W drugiej części spotkania zaproszeni goście rozmawiać będą o śledztwach i próbach odwoływania się do opinii międzynarodowej w sprawie Zbrodni Katyńskiej. 
   W drugim dniu przeglądu zaprezentowany zostanie film biograficzny Z nieba do nieba (reż. Zbigniew W. Kowalewski) – obraz o Janinie Lewandowskiej, śpiewaczce, pilotowi i bohaterce wojny obronnej 1939 roku, najprawdopodobniej jedynej kobiecie rozstrzelanej w lesie katyńskim. Kolejnym filmem będzie Tropem Wyklętych w reżyserii Arkadiusza Gołębiewskiego, pokazujący funkcjonowanie mitu powojennego podziemia niepodległościowego w kulturze masowej. W filmie wypowiadają się Dariusz Malejonek, twórca projektu „Panny Wyklęte”, raper Tadek Polkowski, członkowie zespołu De Press oraz inni artyści, którzy w swej twórczości zauważali i honorowali pamięć bohaterów skazanych przez komunizm na zapomnienie. Zaletą filmu jest dynamiczna ścieżka dźwiękowa i unikalne materiały dokumentujące koncerty muzyków różnych nurtów. Dopełnieniem drugiego dnia przeglądu będzie dyskusja o katyńskich stratach osobowych i ich wpływie na życie powojennej Polski. 
   Ostatniego dnia pokażemy dwa dokumenty mówiące o zmowie milczenia wokół prawdy o Katyniu i próbach jej przełamania: Katyń. Ludobójstwo i propaganda w reżyserii Barbary Dyrschka, Marka Grzona, Ingo Bethke oraz Prywatne śledztwo majora Zakirova w reżyserii Jarosława Mańki. Goście porozmawiają o trudnej drodze jaką przeszli ci, którym zależy na prawdzie o zbrodniach sowieckich – w tym także Oleg Zakirov, Rosjanin, który jeszcze w latach 80. ryzykując życie prowadził własne śledztwo katyńskie.


W Warszawie wszystkie projekcje filmów oraz dyskusje panelowe odbędą się w Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia im. J. Kurtyki przy ul. Marszałkowskiej 21/25. Pokazy rozpoczną się o godzinie 17:30.
Osoby, które nie mogą wziąć udziału w pokazach filmowych zapraszamy na transmisję online z dyskusji prowadzonych w Warszawie. Transmisje zostaną przeprowadzone za pośrednictwem strony www.new.livestream.com/ipn-livePROGRAM TRANSMISJI NA ŻYWO:

2 kwietnia ok. godz. 18.50

Dyskusja na temat śledztwa katyńskiego oraz skargi rodzin katyńskich przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu.
Udział wezmą:
Konrad Łęcki – reżyser etiudy Pre Mortem
Andrzej Zawistowski – Dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN
prof. dr hab. Ireneusz C. Kamiński - pełnomocnik rodzin ofiar Zbrodni Katyńskiej przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu
Prowadzenie: Andrzej Brzozowski, redaktor naczelny miesięcznika Pamięć.pl

3 kwietnia ok. godz. 18.40

Dyskusja na temat strat osobowych związanych z II wojną światową i Zbrodnią Katyńską
Udział wezmą:
płk dr Krzysztof Gaj - historyk wojskowości
Izabella Sariusz-Skąpska - prezes Federacji Rodzin Katyńskich
Zbigniew Kowalewski – reżyser filmu Z nieba do nieba
Zbigniew Gluza – prezes Fundacji Ośrodka KARTA
Prowadzenie: Filip Gańczak, redaktor miesięcznika Pamięć.pl

4 kwietnia ok. godz. 19.10

Dyskusja na temat trudności na drodze do prawdy o Zbrodni Katyńskiej i niedocenionym bohaterze, Olegu Zakirowie.
Udział wezmą:
Jarosław Mańka – reżyser filmu Prywatne śledztwo majora Zakirova
Marek Grzona – reżyser filmu Katyń. Ludobójstwo i propaganda
red. Krystyna Mokrosińska - dziennikarka, dokumentalistka, honorowy prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich
Prowadzenie: Karolina Wichowska, redaktor miesięcznika Pamięć.pl


Szczegółowe informacje na stronie www.pamiec.pl/echakatynia

Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi