13 Stycznia 2014
Goście z Australii z wizytą w Muzeum Katyńskim
9 stycznia Muzeum Katyńskie odwiedzili przedstawiciele Stowarzyszenia Kresy - Siberia Foundation z Sydney: jej Prezes - Pan Stefan Wiśniowski oraz Pani Anna Pacewicz, która jest członkiem zarządu Fundacji.
Szacowni goście spotkali się z Kierownikiem Muzeum Katyńskiego Sławomirem Frątczakiem. Rozmowy dotyczyły współpracy pomiędzy Muzeum Katyńskim, oddziałem Muzeum Wojska Polskiego, a Fundacją Kresy-Syberia. Nasi australijscy partnerzy zadeklarowali pomoc w pozyskiwaniu nowych informacji, dokumentów i pamiątek dotyczących ofiar zbrodni katyńskiej oraz ich rodzin zesłanych na Syberię i do Kazachstanu w 1940 r. Jednocześnie będą namawiać członków i sympatyków swojej organizacji do spisywania losów własnych rodzin oraz biogramów bliskich. Pierwszy krok wykonała Pani Anna Pacewicz, która już w zeszłym roku napisała życiorys swojego dziadka, Jana Pacewicza. Jego nazwisko widnieje na tzw. ukraińskiej liście katyńskiej.

Sławomir Frątczak zadeklarował, iż będzie rzecznikiem Fundacji Kresy – Syberia w Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, której jest członkiem. Zaproponował również podjęcie kilku wspólnych inicjatyw, między innymi organizację konferencji poświęconej losom rodzin ofiar zbrodni katyńskiej, która odbędzie się we wrześniu w Warszawie. Kierownik MK zaprosił również gości na uroczystość otwarcia części plenerowej ekspozycji Muzeum Katyńskiego.

Należy dodać, iż powstała w 2001 r. w Internecie grupa dyskusyjna Kresy-Syberia zrzesza ponad 900 członków z całego świata – głównie przedstawicieli Polonii na Zachodzie, których rodzinne korzenie związane są z dawnymi Kresami Wschodnimi II RP. Na skutek wydarzeń II wojny światowej, a w szczególności represji sowieckich, ich rodziny spotkał tragiczny los deportacji, wygnania, walki o przetrwanie, a następnie życia poza granicami Kraju.

Grupa zrzesza zarówno Sybiraków mieszkających poza granicami Kraju, jak i ich dzieci oraz wnuki. Coraz więcej jest także członków z Polski.

Celem Grupy od początku istnienia było upowszechnianie, upamiętnianie i badanie losów obywateli polskich II RP, którzy ucierpieli na skutek represji sowieckich. Dzięki wzajemnej współpracy wielu członków odnalazło cenne informacje nt. losów swych rodzin w czasie II wojny światowej, a także swoje polskie korzenie.
W 2008 r. członkowie Grupy Kresy-Syberia utworzyli Komitet Organizacyjny Wirtualnego Muzeum Kresy-Syberia, powołali do życia Fundację Kresy-Syberia z siedzibą w Warszawie i oddziałami w Australii, Kanadzie, USA i Wielkiej Brytanii.

Więcej informacji na temat Fundacji Kresy – Syberia można znaleźć na stronie internetowej: www.Kresy-Siberia.org.
Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi