20 Maja 2013
Konkurs „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy…”
Instytut Pamięci Narodowej zaprasza do udziału w IV edycji konkursu „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy…”, w którym nagrodą jest wyjazd edukacyjny do otwartego we wrześniu 2012 r. Polskiego Cmentarza Wojennego w Bykowni pod Kijowem. Bylibyśmy bardzo wdzięczni za pomoc w rozpropagowaniu informacji o konkursie, np. na Państwa stronie internetowej oraz profilu na portalu facebook.com. Poniżej informacje o przedsięwzięciu.
Konkurs skierowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych. Jego celem jest upamiętnienie ofiar Zbrodni Katyńskiej. Zadaniem młodzieży jest stworzenie strony z albumu poświęconej konkretnej ofierze zbrodni. Praca wymaga od uczestników opracowania koncepcji plastycznej, ale również wyszukania informacji o wybranym przez siebie bohaterze. Osoby biorące udział w dotychczasowych edycjach zbierając informacje sięgały nie tylko do opublikowanych już materiałów czy internetu. Niejednokrotnie, by podnieść wartość merytoryczną i wizualną swojej pracy, uczniowie odnajdywali rodziny ofiar, wykonując tym samym niekiedy pionierską pracę w pozyskiwaniu nieznanych dotąd informacji, zdjęć i pamiątek.

Konkurs pozwala spojrzeć na Zbrodnię Katyńską jako na tragedię poszczególnych osób i rodzin. Uczniowie poznają sylwetki pomordowanych i ich rodzin, dowiadują się o ich życiu prywatnym, dokonaniach, sukcesach i roli, jaką niejednokrotnie pełnili w życiu publicznym niepodległej Polski.

Nagrodą dla laureatów i ich opiekunów są zagraniczne wyjazdy edukacyjne do miejsc związanych z martyrologią Polaków na Kresach. Miejscami docelowymi dotychczasowych wyjazdów były Polskie Cmentarze Wojenne w Katyniu, Miednoje i Charkowie. W tym roku laureaci wraz z opiekunami prac odwiedzą otwarty we wrześniu 2012 r. Polski Cmentarz Wojenny w Bykowni pod Kijowem.

Na autorów najlepszych opracowań czeka jeszcze jedna nagroda. Wybrane prace zostaną zamieszczone w publikacji IPN poświęconej ofiarom Zbrodni Katyńskiej. Jej pierwszy tom ukazał się 17 września 2012 r. Publikacja jest połączeniem wydawnictwa albumowego i opracowania popularyzatorskiego. Zawiera eseje związane ze Zbrodnią Katyńską, nagrodzone w konkursie prace, biogramy ofiar, fotografie oraz dokumenty upamiętnionych osób. Po zakończeniu czwartej edycji konkursu planowane jest wydanie  kolejnego tomu albumu.

Prace konkursowe można nadsyłać do 24 czerwca 2013 r.

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z regulaminem i szczegółowymi informacjami o konkursie zamieszczonymi na stronie www.pamiec.pl/sprzaczki
Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi