19 Września 2012
Cytadela Warszawska – ważne inwestycje
W poniedziałek, 17 września br., na Cytadeli Warszawskiej odbyło się spotkanie w sprawie realizowanych przez Muzeum Wojska Polskiego inwestycji: adaptacji Kaponiery na nową siedzibę Muzeum Katyńskiego oraz budowy nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego.
W spotkaniu uczestniczyli Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski, Prezydent miasta stołecznego Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, Sekretarz Rady Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Krzysztof Kunert, Minister Kancelarii Prezydenta RP Maciej Klimczak, Podsekretarz Stanu Ministerstwa Spraw Zagranicznych Janusz Cisek, Sekretarz Stanu Ministerstwa Obrony Narodowej Czesław Mroczek oraz Dowódca Wojsk Lądowych gen. broni Zbigniew Głowienka.

- "Wojsko Polskie od początku III Rzeczypospolitej aktywnie uczestniczy w dziele przywracania pamięci o Zbrodni Katyńskiej, gdyż jest ona ważnym elementem świadomości historycznej i obywatelskiej żołnierzy" - powiedział minister Tomasz Siemoniak. - Taka inwestycja, jak Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Katyńskie to projekt nie tylko resortu obrony narodowej, ale wymaga zaangażowania wielu innych instytucji - dodał szef resortu ON. Po zakończeniu inwestycji Cytadela stanie się „świątynią chwały oręża polskiego”, ale będzie można również zobaczyć jego bolesną historię, której świadectwem jest Muzeum Katyńskie.  

Wszyscy uczestnicy spotkania, po zapoznaniu się z prezentacjami, przyznali, że inwestycje prowadzone na terenie Cytadeli Warszawskiej: budowa nowej siedziby Muzeum Katyńskiego i Muzeum Wojska Polskiego są bardzo ambitnymi przedsięwzięciami nie tylko w skali kraju, ale także Europy. Umiejętne wkomponowanie nowych budynków i przystosowanie już istniejących, zagospodarowanie przestrzenne terenu dobrze i estetycznie łączy nowoczesność z tradycyjnie rozumianym muzealnictwem. Teren Cytadeli zostanie „otwarty” dla mieszkańców Warszawy i nie tylko, oprócz funkcji muzealniczych będzie pełnił funkcje: edukacyjne, promocyjne, rozrywkowe, komercyjne, rekreacyjne.
 
W związku z dużym rozmachem i prognozowanymi kosztami planowanych prac może być konieczne realizowanie inwestycji etapami oraz ubieganie się o pozyskanie funduszy ze środków europejskich.
 
Na spotkaniu minister ON wręczył akt powołania na stanowisko dyrektora Muzeum Wojska Polskiego prof. Zbigniewowi Wawrowi. - Wiążę z tą nominacją duże nadzieje i wierzę, że misja otwarcia Muzeum Katyńskiego i Muzeum WP na Cytadeli się powiedzie - podkreślił minister Siemoniak. 

Napaść ZSRR na Polskę 17 września 1939 r. to jeden ze słupów milowych prowadzących do Zbrodni Katyńskiej 

W 73-cią rocznicę agresji Związku Sowieckiego na Polskę i przy okazji tak ważnego spotkania, kierownik Muzeum Katyńskiego – Sławomir Z. Frątczak zaprezentował wystawę złożoną z pamiątek po ppłk. lek. Janie Boroniu (jeńcu obozu w Starobielsku, zamordowanym w 1940 r. w Charkowie). Zbiór obejmuje ok. 2500 cennych pamiątek m.in.: fotografie, zbiór książek (lekarskich, wojskowych i in., w tym unikatowe XVIII w. wydanie Wergiliusza), mapy, torby lekarskie z wyposażeniem, oficerski kufer podróżny, liczną korespondencję – w tym kilka listów ze Starobielska.
Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi