19 Września 2011
Prezydent RP Bronisław Komorowski otworzył wystawę zatytułowaną PAMIĘĆ NIE DAŁA SIĘ ZGŁADZIĆ...
W ważnym dniu dla pamięci historycznej 17 września br., w dniu agresji ZSRR na Polskę 1939 roku, która była otwarciem bramy do zbrodni katyńskiej, Prezydent RP, zwierzchnik sił zbrojnych otworzył wielką wystawę "Pamięć nie dała się zgładzić...".
Prezydent powiedział: "17 września to nasze wspólne zobowiązanie i nasz wspólny obowiązek: dbanie o to, aby treść związana z datą 17 września 1939 r. trwała nie tylko w pamięci, ale także oddziaływała na nasze działania współczesne”. Prezydent podkreślił, że przypadająca właśnie w sobotę 72. rocznica napaści ZSRR na Polskę jest dobrym momentem, aby dokonać podsumowania, jak wiele udało się w wolnej Polsce uczynić w zakresie uczczenia symbolicznej daty 17 września. (…) „Wszyscy byśmy chcieli, aby nasza pamięć o 17 września, w tym także o zbrodni katyńskiej i innych bolesnych doświadczeniach ze wschodnim sąsiadem, zaowocowała postępem procesu odcinania się nowej Europy, także Europy Wschodniej, od złej tradycji systemu stalinowskiego, systemu komunistycznego”.

W czasie uroczystości głos zabrał Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak, podkreślił, że "proces przywracania pamięci katyńskiej w Siłach Zbrojnych trwa od początku III Rzeczpospolitej”. Wojsko Polskie aktywnie włączyło się w pielęgnowanie pamięci o bohaterach Katynia, m.in. w od lat współpracuje z Federacją Rodzin Katyńskich i Stowarzyszeniem Rodzina Policyjna 1939r. Wyrazem uznania dla bohaterskich żołnierzy są istniejące z inicjatywy samych żołnierzy izby pamięci w jednostkach wojskowych, wystawy, czy obeliski. Minister podkreślił, że wystawa, która zorganizowana została w Muzeum Wojska Polskiego docelowo będzie się mieściła w Kaponierze na terenie warszawskiej Cytadeli: „Traktuję te sprawę jako osobistą odpowiedzialność i osobiste zobowiązanie ministra obrony narodowej obecnego i następnych w przyszłości, żeby to muzeum powstało w terminie, a potem godnie funkcjonowało".

W imieniu Rodzin Katyńskich głos zabrała Izabella Sariusz-Skąpska, prezes Federacji Rodzin Katyńskich. Mówiła o procesie tworzenia Muzeum Katyńskich w Kaponierze Cytadeli Warszawskiej, o eksponatach znajdujących się na wystawie i ich tragicznej historii. Andrzej Kunert Sekretarz Rady Ochrony Pamięci i Męczeństwa w swoim wystąpieniu szczególnie podkreślił, iż miejsce mordu dokonanego na Polakach w Bykowni doczeka się otwarcia historycznego cmentarza.

W uroczystym otwarciu wystawy udział wzięło ponad dwieście osób z Federacji Rodzin Katyńskich. Bardzo wielu znamienitych gości, przedstawiciele kanceralii Prezydenta RP i Premiera, Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej z członkami sejmowej i senackiej Komisji Obrony Narodowej, kerownicza kadra Ministerstwa Obrony Narodowej z Sekretarzem Stanu Czesławem Mroczkiem, Podsekretarzem Stanu do Spraw Uzbrojenia i Modernizacji Marcinem Idzikiem, przedstawiciele Sztabu Generalskiego WP, Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej, Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych, Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej, Dowództwa Garnizonu Warszawa oraz Ordynariatów Polowych. Przybył na uroczystość Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Komendant Akademii Obrony Narodowej, Komendant Wojskowej Akademii Technicznej, przedstawiciele Komendy Głównej Policji, Straży Granicznej, Straży Pożarnej. Obecni byli reprezentanci Instytutu Pamięci Narodowej, Urzędu Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Organizacje Kombatanckie reprezentowali przedstawiciele Kanclerza Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militarii, Związku Powstańców Warszawskich, Światowego Związku żołnierzy Armii Krajowej i Zarządu Głównego Sybiraków.

Po zwiedzeniu wystawy Prezydent Rzeczypospolitej dokonał wpisu w Księdze Pamiątkowej MWP.

"Z okazji otwarcia wystawy pt. "Pamięć nie dała się zgładzić", oddaję cześć i składam hołd Tym, którym wystawa jest poświęcona - niezłomnym żołnierzom Wojska Polskiego - zamordowanym na "nieludzkiej ziemi".

Jestem przekonany, że wystawa będzie symbolem i świadectwem naszej wspólnej pamięci.

Jednocześnie składam serdeczne podziękowania jej twórcom i organizatorom."

Wystawa została przygotowana przez zespół w składzie: Sławomir Frątczak, Andrzej Krzysztof Kunert, Izabella Sariusz-Skąpska, Mateusz Zemla i Jerzy Kalina (koncepcja plastyczna).

Wystawa czynna będzie dla publiczności, aż do czasu otwarcia Muzeum Katyńskiego w Kaponierze Warszawskiej.

Wszelkie informacje o wystawie katyńskiej oraz zamawianie oprowadzania dla grup:
Muzeum Katyńskie
tel. 22 687 83 42
22 687 72 44
sekretariat@muzeumwp.pl 
Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi