Wśród ponad 20 tysięcy Ofiar zbrodni katyńskiej możemy odnaleźć licznych polskich sportowców, zarówno trenujących dyscypliny olimpijskie, jak i te bardziej współczesne. W Muzeum Katyńskim są przechowywane przedmioty związane z jedną z nich – kpt. Bronisławem Wacławem Koblańskim.
Syn Lucjana i Stefanii z Koryckich urodził się 2 października 1906 roku w Janówce. Absolwent gimnazjum w Krzemieńcu (1926) i Oficerskiej Szkoły Piechoty (1929). Od 1932 r. służył w 2 batalionie balonowym w Jabłonnej. Na stopień kapitana został mianowany ze starszeństwem z dnia 19 marca 1939 i 16. lokatą w korpusie oficerów lotnictwa.
W latach 30. wielokrotnie brał udział w krajowych i międzynarodowych zawodach w baloniarstwie odnosząc przy tym liczne sukcesy. Dwa razy uczestniczył w prestiżowych zmaganiach o Puchar Gordona Bennetta zajmując w 1937 r. w Brukseli ósme miejsce (w parze z kpt. Zbigniewem Burzyńskim) i w 1938 r. w Liège piątą lokatę (w parze z kpt. Stanisławem Palatanem). Kryształowy puchar z tych drugich zawodów przekazała do zbiorów Muzeum Katyńskiego rodzina oficera.
Koblański mógł szczycić się także triumfem w Lwowskich Zawodach Balonowych 16 czerwca 1938, gdzie wraz z kpt. Adamem Bieniaszem osiągnął najdalszy przelot. Puchar upamiętniający ten wyczyn ze stylizowanym wizerunkiem orła także znajduje się w zasobie naszej placówki.
Wyżej wymienione nagrody nie są jednak jedynymi pamiątkami po kpt. Koblańskim w zbiorach Muzeum Katyńskiego. Oficer po agresji sowieckiej na Polskę we wrześniu 1939 r. dostał się do niewoli i trafił do obozu jenieckiego w Kozielsku. Podczas ekshumacji przeprowadzonej w Katyniu odnaleziono manierkę aluminiową wz. 38, na której znajduje się ręcznie wyryte nazwisko: „Koblański”. Nikt inny zamordowany w tym miejscu nie nosił podobnego nazwiska, mamy zatem pewność, że była własnością wymienionego wyżej oficera.




