Konkurs „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy…” to projekt edukacyjny organizowany przez Instytut Pamięci Narodowej we współpracy z Muzeum Katyńskim w Warszawie. Adresowany jest do młodzieży szkół ponadpodstawowych.
Od 17 do 22 września 2019 roku laureaci 10. edycji tego konkursu (uczniowie - autorzy prac i ich opiekunowie) uczestniczyli w wyjeździe edukacyjnym „Śladami Polaków na Białorusi”. Trasa obejmowała Brześć, Pińsk, Słuck, Bobrujsk, Mińsk, Kuropaty, Nieśwież, Nowogródek i Grodno. Uczestnicy wyjazdu odwiedzili m.in. uroczysko Kuropaty pod Mińskiem gdzie w latach 1937-1941 NKWD grzebało zwłoki zabitych w wyniku komunistycznych represji. Najprawdopodobniej leżą tam także obywatele polscy z tzw. „Białoruskiej Listy Katyńskiej” (choć wobec nie przeprowadzenia dokładnych badań uroczyska nie ma pewności). Zebrani złożyli kwiaty i zapalili znicze przy symbolicznych upamiętnieniach.
O charakterze i znaczeniu tego miejsca oraz dziejów ujawniania prawdy o nim opowiedzieli zebrany Artur Kolęda z Biura Edukacji Narodowej IPN oraz dr Tomasz Szczepański z Muzeum Katyńskiego. W Grodnie uczestnicy wyjazdu wzięli udział w zorganizowanych przez mieszkających tam Polaków obchodach 80. rocznicy obrony tego miasta przed Armią Czerwoną (20-22 IX 1939 r.). Apel poległych odbył się przed Krzyżem Katyńskim, następnie złożono kwiaty na grobie poległych w 1939 r. żołnierzy WP.
Uczestnicy wyjazdu odwiedzili też wieś Bohatyrowicze (obwód grodzieński) z „grobem Jana i Cecyli” znane z powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem” gdzie zapalono znicze, jak również na znajdującej się w lesie obok sąsiedniej wsi Maniewicze mogile powstańców 1863 r.