Włączając się w obchody rocznicy zbrodni katyńskiej Muzeum Pamięci Sybiru zaprezentowało w swojej siedzibie wyjątkową wystawę warszawskiego Muzeum Katyńskiego.
Ekspozycję w Białymstoku można było zobaczyć tylko przez jeden dzień – w sobotę 14 kwietnia, w Centrum Edukacyjno-Wystawienniczym Muzeum Pamięci Sybiru.
Ekspozycja „Zbrodnia 1940” to szesnaście plansz opowiadających o genezie i następstwie zbrodni popełnionej na Polakach – „wrogach władzy sowieckiej” – wiosną 1940 r.
Na wstępie gości powitał Dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru prof. Wojciech Śleszyński. Następnie przekazał głos Dyrektorowi Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie dr Adamowi Buławie. Dyrektor MWP przedstawił prawno-historyczne argumenty za wyborem najwłaściwszego usytuowania zbrodni katyńskiej w międzynarodowym porządku prawnym. Kierownik Muzeum Katyńskiego Sławomir Frątczak opowiedział natomiast o zbiorach Muzeum Katyńskiego oraz ich ogromnym znaczeniu, nie tylko historycznym.
Otwarciu wystawy towarzyszyła także projekcja filmu „Nie pamiętam” - niezwykłej ekranizacji spektaklu „Wywózki, łagry, Katyń” z Danutą Nagórną i Jarosławem Witaszczykiem w rolach głównych.
Do obejrzenia wystawy „Zbrodnia 1940” zaprosiliśmy także uczniów VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Białymstoku. Spotkali się z Kacprem Ciesielskim – pracownikiem Muzeum Katyńskiego, który stał się bohaterem filmu „Sztafeta”.
Wydarzeniu towarzyszyły także lekcje przeprowadzone przez pracowników naszego muzeum w szkołach średnich Białegostoku, we współpracy z Muzeum Pamięci Sybiru. Młodzież spotkała się się z Kacprem Ciesielskim – pracownikiem Muzeum Katyńskiego, który stał się bohaterem filmu „Sztafeta”.