07 Września 2017
„Dzieje Sprawy Katynia”, dar gen. bryg. Piotra Błazeusza

Głównym celem Muzeum Katyńskiego jest pozyskiwanie zbiorów muzealnych i bibliotecznych, które stanowią integralną i ważną rolę w popularyzowaniu historii Zbrodni Katyńskiej. W ostatnim czasie nasza instytucja wzbogaciła się o przekazane przez generała brygady Piotra Błazeusza opracowanie Jerzego Łojka Dzieje Sprawy Katynia. Opracowanie to wydane pod pseudonimem Leopold Jerzewski po raz pierwszy ukazało się w 1980 r. w drugim obiegu wydawniczym, nakładem konspiracyjnego wydawnictwa „Głos”. Przekazany egzemplarz jest przykładem takiego podziemnego wydawnictwa.

Jerzy Łojek (1932-1986) był uznanym historykiem, publicystą i pisarzem, specjalizował się w historii politycznej Polski i Europy XVIII- XX wieku. Był także znawcą historii obyczaju i świadomości społecznej. Jest autorem 34 książek, 350 artykułów, rozpraw i recenzji. W kręgu jego zainteresowań znalazła się również problematyka Zbrodni Katyńskiej. Jerzy Łojek swoimi pracami popularyzował tematykę katyńską w okresie propagandy sowieckiej. W latach osiemdziesiątych zaangażował się w działalność Obywatelskiego Komitetu Budowy Pomnika Ofiar Katynia. Jego dziedzictwo kontynuowała żona Bożena Łojek prezes Federacji Rodzin Katyńskich. Pseudonim jakiego użył autor przy tym opracowaniu jest nawiązaniem do imienia jego ojca majora lekarza Wojska Polskiego ofiary Zbrodni Katyńskiej. Niniejszym chcielibyśmy wyrazić nasze podziękowanie Panu generałowi brygady Piotrowi Błazeuszowi za przekazanie tej książki do zbiorów Muzeum Katyńskiego. Dzięki takim gestom pamięć o ofiarach i ich katach nie ulegnie nigdy zakłamaniu.

Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi