24 Kwietnia 2017
Uroczystości Katyńskie i zasadzenie „Dębu Pamięci” w Nowym Dworze Mazowieckim
23 kwietnia 2017 r. Artur Błoński reprezentował Muzeum Katyńskie podczas uroczystości Katyńskich zorganizowanych w Nowym Dworze Mazowieckim w 77 rocznicę tej zbrodni. Organizatorami uroczystości były  władze samorządowe Nowego Dworu Mazowieckiego, Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej i 2 Mazowiecki pułk saperów.
Uroczystości rozpoczęła msza św. w  kościele pw. św. Michała Archanioła. Po mszy św. krótki program artystyczny zatytułowany „Pamięć” zaprezentowali uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Nowym Dworze Mazowieckim.
Druga część uroczystości odbyła się na skwerze im. księcia Stanisława Poniatowskiego przed Urzędem Miejskim.
Po złożeniu meldunku, przez dowódcę kompanii honorowej dowódcy Garnizonu Kazuń płk. Adamowi Przygodzie, po podniesieniu flagi państwowej na maszt
i odegraniu hymnu państwowego, głos zabrał prezes Zarządu Głównego Związku Oficerów Rezerwy RP płk rez. Alfred Kabata, który powitał zaproszonych gości.
W wystąpieniu okolicznościowym podkreślił, że uroczystości Katyńskie w Nowym Dworze Mazowieckim organizowane są od 1994 r., a wśród zamordowanych oficerów było 38 wywodzących się z Batalionu Elektrotechnicznego, który w latach 1921 – 1939 stacjonował w Nowym Dworze Mazowieckim. Dodał, że do tej pory w całym kraju posadzono 21 „Dębów Pamięci” poświęconych żołnierzom Batalionu Elektrotechnicznego.
Po wystąpieniu płk rez. Alfreda Kabaty przystąpiono do ceremonii posadzenia 9 już „Dębu Pamięci” w Nowym Dworze Mazowieckim, tym razem poświęconego mjr. sap. Aleksandrowi Gawinie. Jak zaznaczyła Ewa Malasiewicz – dyrektor Zespołu Szkół nr 2, szkoła od 2009 r. uczestniczy w sadzeniu „Dębów Pamięci”
i w ogólnopolskim programie „Katyń … ocalić od zapomnienia”. Pod nowo posadzonym „Dębem Katyńskim” złożono białe róże.
Po posadzeniu „Dębu” odczytano apel pamięci i oddano salwę honorową.
Prowadzący ceremonię ppłk w st. spocz. Józef Szatkowski odczytał listy okolicznościowe skierowane do uczestników uroczystości przez Jana Józefa Kasprzyka – p.o. Szefa Urzędu Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz gen. bryg. Roberta Głąba – dowódcę Garnizonu Warszawa.
Głos zabrała również  Halina Drachal -  prezes „Warszawskiej Rodziny Katyńskiej”, która wyraziła uznanie płk. rez. Alfredowi Kabacie za działania upamiętniające ofiary zbrodni Katyńskiej oraz złożyła podziękowania organizatorom.
Uroczystości zakończyło podziękowanie przewodniczącego Rady Miejskiej.
Członkowie ZOR RP i współpracujących z nim stowarzyszeń złożyli kwiaty i zapalili znicze pod tablicą upamiętniającą żołnierzy Batalionu Elektrotechnicznego, znajdującą się na terenie dawnych koszar, przy ul. Paderewskiego.

Alfred Kabata