24 Kwietnia 2017
W Bydgoszczy-Fordonie uczczono pamięć Nadkomisarza Straży Więziennej, Kapitana Wojska Polskiego – Stanisława Rymkiewicza
Stanisław Rymkiewicz (1895-1940) urodzony w Wilnie służył w armii rosyjskiej, a kiedy po rewolucji lutowej pojawiła się możliwość tworzenia w tej armii korpusów narodowych wstąpił do I Korpusu Polskiego w Rosji. Od 1919 w WP. Służył jako pilot w 10 eskadrze lotniczo-wywiadowczej i 1 pułku lotniczym.
Awansowany na  por. od 1 VI 1919. Został odznaczony krzyżem Virtuti Militari  5 kl., i Krzyżem Walecznych. W l. 1928 – 1936 był w stopniu nadkomisarza Straży Więziennej naczelnikiem więzienia w Fordonie. W 1939 dostał się do niewoli sowieckiej i został zamordowany w Katyniu w 1940.

Uroczystość odbyła się w dniu 20 kwietnia br. w  Synagodze w Starym Fordonie. Gości przywitał Dyrektor Zakładu Karnego w Bydgoszczy-Fordonie mjr Marcin Klimczyk. W dalszej części uroczystości przedstawiono trzy wystąpienia - omówiono życiorys kpt. S. Rymkiewicza, dr Krystian Bedyński przedstawił przebieg służby niektórych pracowników więzienia w Fordonie w latach 1920-1939 a prelekcję „Zbrodnia Katyńska 1940 jako element ludobójstwa w Narodzie Polskim” wygłosił dr Przemysław Wójtowicz z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy. Akcentem artystycznym było wykonanie „Ballady katyńskiej” Jacka Kaczmarskiego w wykonaniu  Macieja Różyckiego, absolwenta Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Następnie goście mogli zobaczyć wystawę planszową poświęconą Zbrodni Katyńskiej 1940 przygotowaną przez IPN.

Druga część uroczystości odbyła się w budynku Zakładu Karnego w Bydgoszczy – Fordonie, gdzie na murze świetlicy odsłonięto tablicę pamiątkową w hołdzie byłemu naczelnikowi. Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonali  Wicemarszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Zbigniew Ostrowski, Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Bydgoszczy ppłk Jacek Gościak oraz Dyrektor Zakładu Karnego w Bydgoszczy -Fordonie mjr Marcin Klimczyk. Tablica została poświęcona przez kapelana więziennego, ks. kanonika Wojciecha Pyrzewskiego. W uroczystości wzięli udział m.in. Zastępca Prezydenta Miasta Bydgoszczy Mirosław Kozłowicz, Zastępca Dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy Lech Kubera, Henryk Hoffman z Rodziny Katyńskiej Bydgoszcz,  dr Tomasz Szczepański z Muzeum Katyńskiego,  dyrektorzy jednostek organizacyjnych służby więziennej okręgu bydgoskiego, byli dyrektorzy i zastępcy dyrektorów Zakładu Karnego w Bydgoszczy – Fordonie, przedstawiciele  służb mundurowych, duchowieństwa, sądownictwa, uczelni wyższych i szkolnictwa oraz fundatorzy.
Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi