19 Kwietnia 2017
Uroczystości 77 rocznicy Zbrodni Katyńskiej w Moszczenicy (woj. łódzkie)
10 kwietnia mieszkańcy i samorządowcy Ziemi Piotrkowskiej uroczyście obchodzili 77. rocznicę zbrodni katyńskiej w Moszczenicy (woj. łódzkie, powiat Piotrków Trybunalski). Pamięć pomordowanych, w tym szczególnie pochodzących z tych stron por. Michała Antosiaka, ppor. Leszka Heinzla i st. post. Andrzeja Górę, uczczono w Szkole Podstawowej w Moszczenicy.
Ta placówka kierowana przez p. dyr. Jolantę Kujawską-Wężyk od lat organizuje w gminie Moszczenica katyńskie uroczystości rocznicowe, a na budynku szkolnym znajduje się tablica poświęcona w/w trzem mieszkańcom gminy zamordowanym w zbrodni katyńskiej. W tej szkole przed 1939 był nauczycielem por. Michał Antosiak. Na terenie szkolnym rosną też Dęby Pamięci.

W uroczystościach udział wzięli m.in. wicemarszałek Sejmiku Województwa Łódzkiego Dariusz Klimczak, przewodnicząca Rady Powiatu Piotrkowskiego  Paulina Dziadczyk, starosta powiatu piotrkowskiego Stanisław Cubała, wójt gminy Moszczenica Marceli Piekarek, dyr. Delegatury Piotrków Trybunalski Kuratorium Oświaty w Łodzi Tomasz Trzaskacz, przedstawiciele Rodziny Katyńskiej Ziemi Piotrkowskiej, przedstawiciele duchowieństwa, nauczyciele z SP w Moszczenicy i delegacje z innych szkół, harcerze, uczniowie i mieszkańcy gminy. Uczestniczył też pododdział WP z 7 Dywizjonu Lotniczego z Glinnika, żołnierze oddali salwę honorową.

W trakcie uroczystości odbył się m.in. Apel Poległych, upamiętniający męczeńską śmierć polskich żołnierzy i funkcjonariuszy zabitych w tej zbrodni. Delegacje złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą pomordowanych. Po uroczystości dr Tomasz Szczepański z Muzeum Katyńskiego wygłosił prelekcję o zbrodni katyńskiej - jej genezie, przebiegu i znaczeniu.
Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi