13 Kwietnia 2017
UROCZYSTOŚCI DNIA PAMIĘCI OFIAR ZBRODNI KATYŃSKIEJ
Obchody rocznicowe, 12 kwietnia br., rozpoczęła Msza św. sprawowana przez Biskupa Polowego ks. Józefa Guzdka w intencji Ofiar zbrodni katyńskiej oraz ich Rodzin. Następnie w towarzystwie Ewangelickiego Biskupa Wojskowego ks. Mirosława Woli oraz Prawosławnego Ordynariusza Wojskowego bp. Jerzego Pańkowskiego – odprawiona została modlitwa ekumeniczna.
Słowa do zebranych gości skierowali Minister Jan Józef Kasprzyk – p.o. Szefa Urzędu Kombatantów i Osób Represjonowanych, Sławomir Frątczak – Dyrektor Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa w MON oraz Dyrektor Muzeum Wojska Polskiego – dr Adam Buława.
Po zakończeniu tej części uroczystości Minister Obrony Narodowej Antonii Macierewicz, w towarzystwie Zastępcy Szefa KPRM Pawła Szrota, Wiceprezesa Instytutu Pamięci Narodowej Mateusza Szpytmy, Przedstawicieli Stowarzyszeń Rodzin Katyńskich i Policyjnych, Dyrektorów wielu instytucji i fundacji, młodzieży złożył kwiaty pod tablicami epitafijnymi oraz otworzył wystawę poświęconą losom Rodzin jeńców zamordowanych w trzech obozach specjalnych NKWD oraz więzieniach na terenie Ukrainy i Białorusi. Najdroższe pamiątki rodzinne Sybiraków zostały udostępnione przez Muzeum Niepodległości. Zwieńczeniem wystawy jest ekspozycja czasowa kreśląca sylwetkę ks. Zdzisława Peszkowskiego, wieloletniego kapelana Rodzin Katyńskich. W gablotach prezentowane są m.in. przedmioty związane z działalnością harcerską, dokumenty obrazujące służbę wojskową oraz fotografie świadczące o aktywności społecznej kapelana – pamiątki udostępnione przez Fundację Golgota Wschodu. Na wystawie zwiedzający mogą podziwiać także rzeźbę  przedstawiająca ks. Zdzisława Peszkowskiego – dzieło artysty Stanisława Kulona – pozyskaną dzięki środkom od Fundacji PKO. Wszystkim darczyńcom i osobom zaangażowanym w powstanie wystawy serdecznie dziękujemy.

Muzeum Katyńskie podejmując się realizacji ekspozycji kierowało się uhonorowaniem żon, matek i dzieci Ofiar związanych pamięcią o Ofiarach oraz działaniami na rzecz prawdy o Katyniu. Będąc bliskimi - „nie rokujących poprawy wrogów Związku Radzieckiego”, zostały one skazane na walkę o przetrwanie na „nieludzkiej” ziemi. Niemal równoczesna realizacja planów zamordowania jeńców i więźniów oraz deportacji ich rodzin, zapewniała zniknięcie z mapy byłej II RP polskiej inteligencji i grup ludności przeciwnych nowej władzy. Działania przeprowadzone na masową skalę stanowiły o urzeczywistnieniu jednocześnie ukrycia przed światem dokonanego mordu i zamysłu depolonizacji niegdyś polskich Kresów Wschodnich. Ci, którym udało się przeżyć, przez lata nie mogli odbyć okresu żałoby. Stało się to możliwe dopiero na fali przemian w Związku Radzieckim. Na kanwie prawdy, w końcu 1992 r., odpowiadając na apele stowarzyszeń rodzin Ofiar, rząd polski wraz z Ministerstwem Obrony Narodowej podjęli decyzję o utworzeniu Muzeum Katyńskiego jako oddziału Muzeum Wojska Polskiego. Placówka stała się symbolicznym miejscem pamięci o Ofiarach zbrodni ludobójstwa NKWD, domem relikwii katyńskich przekazanych przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa i domem wszystkich rodzin powierzających muzeum najdroższe pamiątki rodzinne.
Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi