29 Czerwca 2016
VII. Międzynarodowa konferencja "Auschwitz i Holokaust na tle zbrodni ludobójstwa w XX i XXI wieku"
W dniach 24-26 czerwca odbyła się w Oświęcimiu konferencja poświęcona losom dzieci w czasie wojen i konfliktów zbrojnych.
Wśród prelegentów znaleźli się naukowcy reprezentujący obszar nauk historycznych, politologicznych, prawniczych oraz psychologii i psychiatrii. Obok uczestników z Polski, w konferencji wzięli udział goście m.in. z Izraela, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Mówiono o losach dzieci żydowskich ukrywających się w czasie II wojny, o edukacji dzieci w czasach nazizmu i stalinizmu, dzieciach w obozach koncentracyjnych i łagrach, o traumie związanej z przeżyciami wojennymi. Ciekawym wątkiem były losy dzieci zbrodniarzy nazistowskich. Ze względu na duże zainteresowanie sesje przebiegały w równolegle obradujących pięciu grupach. Końcowe, wspólne dyskusje miały często burzliwy charakter. Jedną z kwestii spornych były definicje: deportacji i ich liczebności, okupacji oraz holokaustu. Holokaust utożsamia się często z okupacją niemiecką zapominając o eliminacji inteligencji, obywateli polskich narodowości żydowskiej, w obozach specjalnych NKWD i losie ich rodzin skazanych na walkę o przetrwanie w stepach Kazachstanu i na dalekiej Syberii. Tam nie trzeba było komór gazowych, bezkresne przestrzenie, klimat, warunki bytu, praca ponad siły wyniszczały organizmy, były przyczyną chorób i śmierci. Na zakończenie uczestnicy, którzy zgłaszali wiele zagadnień, na przedyskutowanie których zabrakło czasu, wyrazili nadzieję, iż znajdą się w programie przyszłorocznej konferencji planowanej przez Organizatorów.
Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi