23 Kwietnia 2014
Konferencje w kwietniu
Od 3 do 5 kwietnia br. odbyła się zorganizowana przez Muzeum Oręża w Kołobrzegu, przy współudziale Muzeum Wojska w Białymstoku i pomocy Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Oręża Polskiego - dwudniowa sesja naukowa i podróż studyjna szlakiem Zachodniopomorskich Muzeów Wojskowych.
Spotkanie odbyło się w ramach „IV Seminarium Muzealnictwa Wojskowego”.

Na liście występujących w sesji naukowej znaleźli się – poza  organizatorami – reprezentanci muzeów: Stutthoff, Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, Wojska Polskiego w Warszawie, Marynarki Wojennej, Katyńskiego – Oddziału Muzeum WP, poznańskiego Walk Niepodległościowych, Obrony Wybrzeża Stowarzyszenia „Przyjaciele Helu”, etc.

W kołobrzeskim spotkaniu – według danych Muzeum Oręża – uczestniczyli reprezentanci 29 muzeów, 12 stowarzyszeń i fundacji oraz DWiPO MON i redakcji prasowych. Podczas dwudniowej sesji wygłoszono 24 referaty, omawiano ważne aktualia, dotyczące miejsca i zadań oraz potrzeby wszechstronnej współpracy muzeów wojskowych.

Seminarium adresowane było do muzealników wojskowych i pasjonatów historii techniki wojskowej, miało na celu również profesjonalizację środowiska i wypracowanie modelu funkcjonowania muzeów dostosowanego do obecnej rzeczywistości społecznej, gospodarczej i kulturowej.

W kołobrzeskim seminarium uczestniczyli czynnie z ramienia Muzeum Wojska Polskiego: starszy kustosz Witold Głębowicz z referatem pt. „Zabytek w nowej siedzibie Muzeum Wojska Polskiego. Od idei przez koncepcję do projektu” oraz Sławomir Frątczak kierownik-kustosz Muzeum Katyńskiego, z „głosem” pt. „Nietypowe zbiory w nietypowym Muzeum. Nowe Muzeum Katyńskie – od pomysłu do realizacji”.

Ponadto 11 kwietnia br. na zaproszenie Prezes koła Federacji Rodzin Katyńskich w Radomsku – Pani Elżbiety Mikołajczuk - w ramach radomszczańskich obchodów rocznicy zbrodni katyńskiej w Muzeum Regionalnym Radomsku - Sławomir Z. Frątczak kierownik-kustosz Muzeum Katyńskiego - Oddziału Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie wygłosił wykład pt. „Wyjątkowe zbiory – wyjątkowe muzeum". W wystąpieniu zaprezentował m.in. 21-letnią historię placówki oraz budowę nowej siedziby Muzeum Katyńskiego na terenie Cytadeli Warszawskiej. Wykładowi towarzyszyła prezentacja multimedialna.
Wyszukiwarka
Wybierz datę:
OD 
DO 
Historia publikacji
Jak korzystać z serwisu?
Dział „Aktualności”
W dziale „Aktualności” publikowane są najnowsze informacje o wydarzeniach powiązanych z Muzeum Katyńskim. Kolejne artykuły prezentowane są w kolejności chronologicznej począwszy od najnowszego. Na stronie przedstawione są skróty pięciu ostatnich opublikowanych informacji. Aby przejść do całości artykułu należy kliknąć na zamieszczony pod wstępem do każdego tekstu odnośnik „Czytaj dalej”.

Na dole listy artykułów znajduje się pole nawigacji umożliwiające przejście do kolejnej strony archiwum, a tym samym do starszych publikacji. Aby ułatwić poruszanie się po archiwalnych materiałach, oprócz możliwości przejścia na kolejną stronę poprzez kliknięcie w jej numer, zastosowano nawigację w postaci strzałek. Strzałka pojedyncza „>” przenosi użytkownika do następnej (lub poprzedniej „<“) strony względem tej, na której się aktualnie znajduje, natomiast podwójna „>>” powoduje przejście do ostatniej strony zawierającej najstarszy opublikowany materiał (lub pierwszej „<<“).
Wyszukiwarka
Znajdująca się po prawej stronie wyszukiwarka pozwala na szybkie wyświetlenie artykułów odnoszących się do wybranych przez użytkownika słów kluczowych. Aby wyświetlić materiały o pożądanej tematyce, należy w polu wyszukiwania wpisać wybraną frazę i kliknąć przycisk „Wyszukaj”. Na liście zostaną wówczas wyświetlone artykuły zawierające dane wyrażenie.

Wyniki wyszukiwania można też zawęzić do wybranego przedziału czasowego. W tym celu należy ustawić zakres dat wybierając określone wartości w polach znajdujących się poniżej obszaru wyszukiwania.

Sekcja „Historia publikacji” umożliwia wyświetlenie artykułów zamieszczonych w archiwum w konkretnych miesiącach danego roku.
Wszelkie prawa zastrzeżone, Muzeum Katyńskie 2012
Administrator serwisu: administrator@muzeumkatynskie.pl
Odwiedź nas na Facebooku: Muzeum Katyńskie
Created by: PrimeBSD & Super-Fi